HOME  |  CONTACT US  
Florida Chapter ISA

Trees Florida
Conference and Trade Show

ONLINE REGISTRATION | COMMITTEE MEMBERS  | PROGRAM FLYER | AWARDS  |  SILENT AUCTION   SPONSORS |  EXHIBITORS
JUNE 11-12-13, 2018 SANIBEL HARBOUR RESORT, Fort myers, fl
Palm Coast

SAVE THE DATE:
JUNE 11-13, 2018

Same calendar format for 2018 as 2017!

The Trees Florida 2018 Conference and Trade Show
is scheduled on Monday-Tuesday-Wednesday, June 11-13, 2018.

An unforgettable conference awaits you here at the Sanibel Harbour Marriott Resort, perfectly located in picturesque Fort Myers, FL, just a short distance away from the famed beaches of Sanibel Island.

Visit TreesFlorida.com in spring 2018 for more information!

Bookmark and Share

awards
awards

Florida Chapter ISA - Awards Program

Florida Chapter Award Program information

Florida Chapter Award Entry Form

The Florida Chapter ISA is currently accepting nominations for the
Edward W . Bok Award. The Bok Award is given in recognition of career-long distinguished service and dedication to the advancement of Arboriculture.

Entry Guidelines

  • Enter yourself or a colleague.
  • Each application must be typed. The completed awards entry
    form must be the first page of the application. Following the entry form
    should be a summary of not more than three typewritten pages that
    describe the individual’s contribution to arboriculture or urban and
    community forestry.
  • Support documentation such as photographs, press clippings, printed
    pieces, and letters of commendation are encouraged, but shall be
    limited to 12 additional pages. All supporting documents must be
    attached or secured inside the application.

Please, no loose documentation such as videotapes. The award will be presented during the Trees Florida conference lunch on the final day of the conference.

Deadline for entry is May 15th annually. Submit the original and one full copy to:
Florida Chapter ISA
7853 S Leewynn Court
Sarasota, FL 34240

All submitted materials become property of the Florida Chapter ISA.

 
winners

2017 AWARDS RECIPIENTS

Edward W. Bok Award: Gene Dempsey
President's Award of Merit: Apollo O'Neil
Excellence in Education: Dr. Tim Broschat
Award of Distinction: Art Finn
Loren Westenberger Award: Jonathan Frank

2016 AWARDS RECIPIENTS

Edward W. Bok Award: Not awarded
President's Award of Merit: Kimberly Pearson
Excellence in Education: Wade Collum
Award of Distinction: Julie Iooss
Loren Westenberger Award: Doug LaFortune

2015 AWARDS RECIPIENTS

Edward W. Bok Award: Not awarded
President's Award of Merit: Rick Joyce
Excellence in Education: Alan Mayberry
Award of Distinction: Santiago Roman
Loren Westenberger Award: Adam Jackson

2014 AWARDS RECIPIENTS

Edward W. Bok Award: Norm Easey
President's Award of Merit: Lori Ballard
Excellence in Education: Bob Brennan
Award of Distinction: David Reilly
Loren Westenberger Award: Apollo O'Neil

2013 AWARDS RECIPIENTS

Edward W. Bok Award: Bruce Smith
President's Award of Merit: Joe Samnik
Excellence in Education: Dr. Jason Smith
Award of Distinction: Mike Zimmerman
Loren Westenberger Award: Kathy Beck

2012 AWARDS RECIPIENTS

Edward W. Bok Award: Richard Bailey
President's Award of Merit: Rick Joyce
Excellence in Education: Phillip Marks, M.D.
Award of Distinction: Not awarded
Loren Westenberger Award: Mary Edwards

2011 BOK AWARD RECIPIENT

Not awarded

2010 BOK AWARD RECIPIENT

Mike Robinson

2009 BOK AWARD RECIPIENT

Loren Westenberger

2008 AWARDS RECIPIENTS

Outstanding Professional: Carol J. Keiper-Bennett
Outstanding Individual:
Emily Nell Lagerquist
Outstanding Tree Advocacy Group:

Tree Watch Committee of the Coconut Grove Village Council
Outstanding Urban Forestry Program:
City of Largo
Outstanding Project:
Oakland Park (Tree Preservation) NW 27th Avenue Corridor Beautification Project (Tree Planting)
Outstanding Public Education Program -
City of Coral Springs Street Tree Subsidy Program
Edward W. Bok Award:
C. Way Hoyt
Florida 2007 Tree City of the Year:
Town of Windermere

2007 AWARDS RECIPIENTS

Outstanding Professional: Howard Jeffries
Outstanding Individual:
Anna Dooley
Outstanding Tree Advocacy Group:

Greenscape of Jacksonville
Outstanding Urban Forestry Program: Sarasota County Outstanding Project: Bonita Bay Group
Edward W. Bok Award: Jim Marshall, Sr.
Florida 2006 Tree City of the Year: City of Eustis



2006 AWARDS RECIPIENTS

Outstanding Professional: Greg Brown, City of Largo
Outstanding Individual: Denny Scott, City of Orlando
Outstanding Tree Advocacy Group:
The Windermere Tree Board
Edward W. Bok Award: Dr. Ed Gilman
Outstanding Urban Forestry Program:
The City of Altamonte Springs
2005 Florida Tree City of the Year: Sarasota County

2005 AWARDS RECIPIENTS

Outstanding Professional: Loren Westenberger
Outstanding Individual: Patricia Wollman
Outstanding Urban Forestry Program:
City of Plantation
Outstanding Project:
Greening Gateways I-95/Sunrise Boulevard
Edward W. Bok Award: Selmer Uhr
2004 Tree City of the Year: City of Miami Springs

2004 AWARDS RECIPIENTS

Outstanding Professional: Greg Z. Scott
Outstanding Individual: Teresa Jacobs
Outstanding Urban Forestry Program:
City of Hollywood’s Partnering with the Broward League of Cities 
Outstanding Project:
Wal-Mart at Tampa N.E., Store #2740
Edward W. Bok Award: Joe Samnik
2003 Florida Tree City of the Year: City of Naples 

2003 AWARDS RECIPIENTS

Outstanding Professional: Joy Klein 
Outstanding Individual: William Kornman 
Outstanding Urban Forestry Program:
Neighborhood Capital Improvement Program City of Hollywood 
Outstanding Project: Fish Hawk Ranch , Lithia, Fl 
Edward W. Bok Award: Jeffrey L. Siegel 
2002 Florida Tree City of the Year: City of St. Augustine 

2002 AWARDS RECIPIENTS

Outstanding Professional: John Sullivan
Outstanding Individual: Joann Phillips
Outstanding Urban Forestry Program:
Marco Island Beautification Advisory Committee
Outstanding Project: Grand Tree Contest and Registry 
Edward W. Bok Award: Mary Duryea 
2001 Florida Tree City of the Year:
City of Boynton Beach

2001 AWARDS RECIPIENTS

Outstanding Professional: Lori Austin
Outstanding Individual: Barbara Simon
Outstanding Program:
Katherine Hurt and Celeste White, University of Florida Extension
Outstanding Project: Plant Manatee Beautiful
Edward W. Bok Award: Carl Higgins 
2000 Florida Tree City of the Year: City of Sarasota

2000 AWARDS RECIPIENTS

Outstanding Citizen Volunteer: Beam Furr
Outstanding Professional: Don Goulding
Outstanding Large Township: Palm Beach County
Outstanding Small Township: City of Sanford
Outstanding Commercial Project:
Narcoosee K-8 School
Edward W. Bok Award: James B. Harrell
1999 Florida Tree City of the Year: City of Orlando
   
HOME  |  CONTACT US  | AWARDS   COMMITTEE MEMBERS  |  EXHIBITORS  |  REGISTRATION  
SILENT AUCTION  | SCHEDULE  |  SPONSORS

Co-sponsored by: Florida Chapter International Society of Arboriculture · University of Florida Extension

© 2017 Trees Florida. All rights reserved.